Στον τελικό της Ζ’ περιφέρειας ο Φοίνικας Σύρου

Στο τελικό του πρωταθλήματος Αιγαίου προκρίθηκαν οι νεάνιδες του Φοίνικα Σύρου έπειτα τη νίκη τους με 3-0 σετ επί της Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχίνις. Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων απέδειξαν εντός αγωνιστικού χώρου πως ήταν η καλύτερη ομάδα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Αλτουβά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρά την πίεση που τους άσκησε η πρωταθλήτρια Ρόδου, κράτησε την ψυχραιμία του κι έκανε το 1-0 έπειτα το 25-23. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα ακόμη και με πέντε πόντους, όμως οι Συριανές πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 12-2 κατάφεραν όχι μόνο να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά και να πάρουν το σετ με 25-18 και να κάνουν το 2-0. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, η ομάδα της Ρόδου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-20, με ένα σερί 0-4 κατάφερε να στείλει το ματς σε εξτρά πόντους. Εκεί οι Συριανοί έδειξαν ψυχραιμία και με δύο πόντους κατάφεραν να κάνουν το 26-24 και ταυτόχρονα να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό της Ζ’ Περιφέρειας. Τώρα, ο Φοίνικας Σύρου ONEX θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια ομάδα της Χίου που βρίσκεται ήδη στον τελικό.

Τα σετ 25-23, 25-18, 26-24