Ο Φοίνικας Σύρου ONEX ήταν καλός μόνο στα δύο πρώτα σετ, στην ήττα με 3-1 από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη

«Μπλακ άουτ» στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς

• Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:11
  • /   Eνημέρωση: 28 Φεβ. 2023 - 14:00

Την ήττα που τον βάζει σε… περιπέτειες γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου ONEX στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley league. Οι Συριανοί πλέον έχουν να ανέβουν ένα… βουνό στις επόμενες αγωνιστικές, καθώς πρέπει να καλύψουν μία διαφορά τεσσάρων βαθμών, από τον τέταρτο Μίλωνα. Οι Συριανοί που έπαιζαν με την πλάτη στον… τοίχο απέναντι στον ΠΑΟΚ ήταν καλοί μόνο για δύο σετ, καθώς ο δικέφαλος του Βορρά στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του, οδηγώντας ταυτόχρονα σε πολλά λάθη τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Σένισιτς βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς και ο Μίλωνας στην 4η με 31. Μία διαφορά που δύσκολα πλέον μπορεί να καλυφθεί, σύμφωνα και με το πρόγραμμα που έχουν οι ομάδες. Αρχικά οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την επόμενη αγωνιστική στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων, με τον Φοίνικα ONEX να θέλει καθαρή νίκη ώστε να μειώσει στον βαθμό τη διαφορά. Στη συνέχεια το «πειρατικό» έχει εκτός έδρας παιχνίδια με τον Αριστοτέλη Σκύδρας και το συγκρότημα του Σάκη Ψάρρα παίζει με τον Άθλο Ορεστιάδας.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 9-5 και 12-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 0-5 κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ κάνοντας το 12-13. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο μέχρι το 23-23, εκεί όπου ο Βαν ντε Ντρις με μπλοκ και άουτ έκανε το 24-23 και ο Κλίνκεμπεργκ με άστοχη επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι που περιόρισαν τα δικά τους λάθη κατάφεραν έπειτα από σερί 0-4 να προηγηθούν με 7-10 και 8-12 στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ με ένα δικό του σερί απάντησε στον Φοίνικα ONEX ισοφαρίζοντας σε 13-13. Το «πειρατικό» το οποίο ήταν αποφασισμένο να φτάσει στην ισοφάρισε έκανε το 15-18, βάζοντας τις βάσεις για το 1-1. Ο Ιερεζουέλο με δικό του πόντο έκανε το 20-25 και ο Φοίνικας ONEX έφερε το ματς στα ίσα. Ο δικέφαλος του Βορρά στο τρίτο σετ ήταν «μόνος» εντός αγωνιστικού χώρου, αφού έκανε ότι ήθελε σε έναν «παραδομένο» Φοίνικα ONEX, φτάνοντας εύκολα στο 25-13 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, η εικόνα των Συριανών μπορεί να διορθώθηκε κάπως, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι έφτασαν στη νίκη με 3-1, έπειτα το 25-20.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόνσκι μετά το τέλος της αναμέτρησης αναφέρθηκε στη νίκη της ομάδας του, αλλά και για τον Φοίνικα ONEX: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Ήταν ένα άκρως σημαντικό ματς για να κρατήσουμε την 2η θέση. Ζητάω συγγνώμη από την παλιά μου ομάδα τον Φοίνικα καθώς ήθελε αυτή τη νίκη για την 4αδα και τα πράγματα έγιναν δύσκολα για αυτήν. Κοιτάξαμε το παιχνίδι μας. Κάναμε κάποια λάθη αλλά τα αποδίδω στην πίεση που είχαμε για να πάρουμε αυτή τη νίκη. Είμαστε κοντά στο να κρατήσουμε την 2η θέση. Όλες οι ομάδες έχουν πίεση και εμείς προσπαθούμε να το διαχειριζόμαστε και να ξεπερνάμε την πίεση. Σήμερα στις κρίσιμες στιγμές αντιδράσαμε σωστά και μείναμε ψύχραιμοι».

Το λίμπερο του ΠΑΟΚ Μενέλαος Κοκκινάκης ανέφερε: «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας και για τις δύο ομάδες. Εμείς θέλαμε τη νίκη για την 2η θέση και ο Φοίνικας για να μπει στην 4αδα. Καταφέραμε να κάνουμε καλή νίκη. Ανταποκριθήκαμε σωστά όταν πιεστήκαμε. Έχουμε πάρει καθαρές νίκες απέναντι σε πολλές ομάδες. Έχουμε λίγο χρόνο για να δουλέψουμε και να είμαστε φρέσκοι. Αν μπορέσουμε να είμαστε καλύτεροι από αγώνα σε αγώνα».

Ο προπονητής του Φοίνικα ΟΝΕΧ Αλεξάντερ Σένισιτς με την ολοκλήρωση του αγώνα και την ήττα της ομάδας του είπε: «Κατά κάποιον τρόπο είμαστε εκτός 4αδας πλέι οφ. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Είχαμε τον τραυματισμό του Γιώργου Παπαλεξίου που τραυματίστηκε. Αυτό στο 3ο σετ μας οδήγησε σε απορρύθμιση, έπεσε και η συγκέντρωση των παικτών. Στο 4ο σετ ήμασταν κοντά στο σκορ αλλά ο ΠΑΟΚ στις κρίσιμες φάσεις μας ξέφυγε στο σκορ. Θεωρητικά έχουμε ελπίδες για την 4η θέση αλλά πλέον ο Μίλωνας είναι πολύ μακριά από εμάς. Γενικά δώσαμε καλό παιχνίδι σήμερα αλλά εάν χάσουμε την 4η θέση θα την έχουμε χάσει από άλλα ματς που είχαμε βαθμολογικές απώλειες. Μας κόστισε και ο αγώνας του κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Πιστεύαμε πως μπορούμε να προκριθούμε, δεν τα καταφέραμε και όλο αυτό μας επηρέασε».

Τέλος, ο κεντρικός του Φοίνικα ΟΝΕΧ Δημήτρης Τζούριτς σημείωσε: «Ξεκινήσαμε κάπως σφιγμένα τον αγώνα. Καταφέραμε και πήραμε διαφορά στο 1ο σετ αλλά μετά τον 20ο πόντο λες και σβήνουν τα φώτα, δεν ξέρω τι γίνεται. Στο 2ο σετ κάναμε αυτό που έπρεπε αλλά στο 3ο και στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλύτερα, έκανε αυτό που έπρεπε και νίκησε δίκαια. Ακόμα δεν έχει κριθεί τίποτα. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα αλλά η ομάδα έχει τη δυνατότητα να ανατρέψει την κατάσταση».

ΠΑΟΚ – Φοίνικας Σύρου ONEX 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-23, 20-25, 25-13, 25-20) σε 108΄

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Σταυρίδης Σ., Γραμματεία: Κουμπλή.