Ο δικέφαλος του βορρά επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού στο δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος

Νίκησε ο ΠΑΟΚ και ισοφάρισε την σειρά των τελικών

• Δευτέρα, 24 Απριλίου, 2023 - 06:22
  • /   Eνημέρωση: 24 Απρ. 2023 - 14:00

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στο δεύτερο τελικό τον Ολυμπιακό με 3-2 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά. Από την πλευρά τους οι ερυθρόλευκοι έχουν τεράστια παράπονα για την διαιτησία και ιδιαίτερα στον τάι μπρέικ και όταν το σκορ ήταν 11-11. Ο διαιτητής έδωσε τον πόντο στους γηπεδούχους, καθώς όπως έδειξε βρήκε η μπάλα σε χέρι παίκτη του Ολυμπιακού, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν ότι δεν βρήκε στον Δημήτρη Τζιάβρα.

Τώρα, όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης ήταν ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές στο σκορ και πλούσιο θέαμα. Οι δύο… μονομάχοι απέδειξαν για ακόμη μία φορά πως δικαίως έχουν φτάσει μέχρι τον τελικό του πρωταθλήματος, καθώς είναι οι δύο καλύτερες ομάδες της φετινής Volley league.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ όπου από 22-24 έκανε σερί 4-0 χάρις το σερβίς του Ράπτη και τις κόντρα επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις για το 26-24, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης πάνω στον φιλέ, καθώς κατάφεραν να πάρουν 17 πόντους από μπλοκ ενώ από την πλευρά του ο Ολυμπιακός μόλις 4.

Η ομάδα του κ. Τζουλιάνη από την πλευρά της κατάφερε να ισοφαρίσει στα σετ δύο φορές μετά το 22-25 και το 21-25 κι έστειλε το ματς στο σετ της μίας… ανάσας.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, καθώς πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 11-11. Εκεί όπου ο Βουλκίδης πήρε την επίθεση πρώτου χρόνου η μπάλα κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου, όμως ο διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης έδειξε πως η μπάλα βρήκε πάνω στον Δημήτρη Τζιάβρα. Ο παίκτης του Ολυμπιακού, αλλά και όλος ο πάγκος διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα δεν βρήκε κανέναν και ο πόντος έπρεπε να δοθεί στους φιλοξενούμενους. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια με την ψυχολογία στα ύψη πήρε τους επόμενους πόντους κάνοντας το 14-11. Το παιχνίδι τελείωσε με το μπλοκ του Γιόρνα, διαμορφώνοντας το τελικό 15-12 και το 3-2 στα σετ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιόσκο Μιλενκόφσκι μετά το τέλος του αγώνα σημείωσε: «Μείναμε ψύχραιμοι και απόλυτα συγκεντρωμένοι. Όταν χάνεις διαφορά επτά πόντων στο σετ τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Ο Ιντάλγκο σέρβιρε υπέροχα. Πως να τον σταματήσεις; Παρόλα αυτά στο 5ο σετ μείναμε συγκεντρωμένοι και πήραμε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Είναι δύσκολο να κερδίσεις τον Ολυμπιακό στην έδρα του, είναι μία dream team που παίζει καταπληκτικά. Διασφαλίσαμε σήμερα ότι θα παίξουμε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι σε τρομερή ατμόσφαιρα, ο κόσμος βοήθησε πολύ σήμερα, τον ευχαριστούμε και τους δώσαμε μεγάλη χαρά. Έγινε ένας μεγάλος αγώνας και αυτό ωφελεί το ελληνικό βόλεϊ».
Τέλος, Ο προπονητής του Ολυμπιακού Αλμπέρτο Τζουλιάνι είπε: «Ξέραμε, ότι η σειρά θα είναι σκληρή. Στο πρώτο σετ, χάσαμε μια ευκαιρία να το πάρουμε, όμως στο πέμπτο σετ, έγινε μεγάλο λάθος από τους διαιτητές και χάθηκε η νίκη. Η έκρηξη μου ήρθε, επειδή χάσαμε. Όλοι είδαν αυτό το πολύ σοβαρό λάθος! Πάμε να παλέψουμε στο επόμενο ματς, δεν αλλάζει κάτι, πρέπει να κερδίζουμε τρία παιχνίδια».

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-2

Τα σετ: 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12 σε 143΄.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-18

4ο σετ: 8-6, 16-11, 20-21, 21-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-11, 14-11, 15-12

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Τσάλεντζ ρέφερι: Βασιλειάδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (5/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (3/3επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 21 (14/41επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 48%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 15 (9/14επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (16/33επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 20$υπ., 10%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/1επ.), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/36επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/3επ.), Λινάρδος, Ιντάλγκο 22 (15/34επ., 7 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.)  / Τζιάβρας (λ. - 52%υπ., 33%αρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι 2 (2/4επ.), Παπαγγελόπουλος, Κομητούδης.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 11 άσσοι, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

ΤΕΛΙΚΟΙ ΠΛΕΪ ΟΦ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2022-23

1ος Τελικός VolleyLeague: 18 Απριλίου

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (20-25, 25-17, 25-19, 25-21) (νίκες: 1-0)

2ος Τελικός VolleyLeague:  22 Απριλίου

Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12) (νίκες: 1-1)

3ος Τελικός VolleyLeague:  25 Απριλίου

Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη, 19:15 (ΕΡΤ-3): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ.

4ος Τελικός VolleyLeague: 28 Απριλίου

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, Πυλαία, 1915 (ΕΡΤ-3): Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

5ος Τελικός VolleyLeague  (αν χρειαστεί): 2 Μαΐου