Εορτή προστατών του Πυροσβεστικού σώματος
- Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου, 2018 - 06:21
- / Eνημέρωση: 18 Δεκ. 2018 - 7:27
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, τη Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018 εορτάσθηκαν και τιμήθηκαν με θρησκευτική ευλάβεια οι Προστάτες του Πυροσβεστικού Σώματος «Τρείς Παίδες εν Καμίνω», στην Ερμούπολη της Σύρου.
Η Δοξολογία πραγματοποιήθηκε στον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου, προεξάρχοντος του Αρχιμανδρίτη Αλέξανδρου Τσιουχαρη και παρουσία του Σεβασμιοτάτου Επισκόπου Καθολικών π. Πέτρου Στεφάνου.
Την εορτή τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωποι των Στρατιωτικών Αρχών, των Σωμάτων Ασφαλείας, διαφόρων τοπικών φορέων και συλλόγων, απόστρατοι Πυροσβέστες και πλήθος πολιτών.
Η Δοξολογία ολοκληρώθηκε με ανάγνωση της Ημερησίας Διαταγής του Αρχηγού Πυροσβεστικού Σώματος Αντιστράτηγου Βασίλειου Ματθαιόπουλου από τον Επιπυραγό Δημήτριο Σκόνδρα και την αποφώνηση του Διοικητή της Π.Υ. Ερμούπολης Αντιπύραρχου Χριστόδουλου Παπαμιχαήλ.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Σύρος: Λειτουργία Εκκλησιαστικού Μουσείου Ερμούπολης
23 Ιουλ. 2024 - 12:30 - Σύρος: Θα χτυπήσουν πένθιμα οι καμπάνες για τη "μαύρη" επέτειο της Κύπρου
19 Ιουλ. 2024 - 15:38 - Η Παιδική Χορωδία του Francis Bardot στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου στην Άνω Σύρο
8 Ιουλ. 2024 - 16:41 - "Άξιος, άξιος, άξιος"
5 Ιουλ. 2024 - 6:18 - Επέτειος με ευχές για πολλές ακόμη δεκαετίες
3 Ιουλ. 2024 - 21:39