Μήνυμα Δημάρχου Θήρας για την Ανάσταση
- Πέμπτη, 17 Απριλίου, 2014 - 19:53
"Καλή Ανάσταση" εύχεται στους δημότες ο Δήμαρχος Θήρας Αναστάσιος-Νικόλαος Ζώρζος.
"Διανύουμε περίοδο μεγάλων ανακατατάξεων στο παγκόσμιο στερέωμα. Ανακατατάξεων που θα καθορίσουν τις τύχες των λαών. Ανακατατάξεων που θα επηρεάσουν όμως και τη στάση μας απέναντι σ’ αυτές. Ένας κόσμος διαφορετικός γεννιέται με τρομακτική ταχύτητα.
Η έννοια της Ανάστασης εκτός του θρησκευτικού της χαρακτήρα, αποκτά μιαν ακόμα διάσταση, πιο έντονα από κάθε άλλη φορά. Το νόημα της μεταφέρεται στη διάσταση την ανθρώπινη˙ πρέπει να κινητοποιήσει τον ενδιάθετο χώρο μας, πρέπει να αγγίζει τις αρχές του Ελληνικού Πολιτισμού, πρέπει να θρυμματίσει τις στρεβλώσεις πρέπει να οδηγήσει την ψυχή μας στις πανανθρώπινες αξίες που χάνονται, καθώς με τέχνη και σκοπιμότητα αναδεικνύονται άλλες που οδηγούν στην αποσάθρωση των κοινωνιών. Τι άραγε εξυπηρετεί αυτό; Ποιους στόχους; Είναι νομίζω πλέον ορατοί.
Ανάσταση λοιπόν αγαπημένοι συμπολίτες.
Ανάσταση στον νου και την ψυχή.
Μαζί με την Ανάσταση του Θεανθρώπου ας έρθει και η ανάσταση η δική μας.
Ας δούμε τον κόσμο να ξαναγεννιέται. Τούτο όμως θα συμβεί αν ο καθένας μας αναλάβει να ξαναγεννηθεί".
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Κίνδυνος πυρκαγιάς: Δύσκολες οι επόμενες ώρες λόγω ισχυρών ανέμων - Στο κόκκινο και το Ν. Αιγαίο
12 Αυγ. 2024 - 9:50 - Παραμένει χωρίς αποκατάσταση το μικρό γεφυράκι
12 Αυγ. 2024 - 6:14 - ΔΕΔΔΗΕ: Εφιστά την προσοχή των κατοίκων πυρόπληκτων περιοχών για ενδεχόμενο κίνδυνο από στοιχεία του Δικτύου του που έχουν υποστεί ζημιές
11 Αυγ. 2024 - 19:52 - Ανηλεές κυνήγι του «μαύρου» χρήματος και της φοροδιαφυγής
11 Αυγ. 2024 - 18:26 - Δεκαπενταύγουστος: Πώς θα γίνει η πληρωμή των εργαζομένων
11 Αυγ. 2024 - 17:43