Σχολικός εκφοβισμός: Στοιχείο του ψυχισμού ή σημείο των καιρών;
- Σάββατο, 23 Μαΐου, 2015 - 10:30
Η Περιφερειακή Εφορεία Προσκόπων Κυκλάδων, διοργανώνει ένα διήμερο συναντήσεων με παιδιά, εφήβους και γονείς στις 30 και 31/5/2015, με αντικείμενο ένα θέμα που απασχολεί ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα παιδιά και γονείς, την αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού (Bullying).
“Σχολικός εκφοβισμός: Στοιχείο του ψυχισμού ή σημείο των καιρών;”
Ομιλήτρια θα είναι η Δρ. Σουμάκη Τζένη Παιδοψυχίατρος – Ψυχαναλύτρια. Επιστ. Υπεύθυνη Διαγνωστικής και Θεραπευτικής Μονάδας "ΣΠ. ΔOΞIAΔH».
Το Σάββατο 30/5/15, η κυρία Σουμάκη θα δεχτεί συγκεκριμένο μόνο αριθμό παιδιών και εφήβων, ηλικίας 11 -15 ετών, στη εστία των προσκόπων στην Πλατεία Μιαούλη και ώρα 19:00, προκειμένου να έχει μία εποικοδομητική συζήτηση μαζί τους.
Γι’ αυτό το σκοπό, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και παρακαλούμε για την έγκαιρη δήλωση συμμετοχής σας στο τηλ. 6937040506 ή στο email pekykladon@sep.org.gr
Την Κυριακή 31/5/15, η κυρία Σουμάκη θα αναπτύξει το θέμα στην αίθουσα του Επιμελητηρίου Κυκλάδων και ώρα 20:00 με ανοικτή πρόσκληση για το κοινό. Η ομιλία αυτή απευθύνεται μόνο σε γονείς και εκπαιδευτικούς και δεν είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής. Στο τέλος θα υπάρξει συζήτηση με το κοινό.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη και στις 2 εκδηλώσεις.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Βελτιώσεις για την ασφάλεια των λουόμενων στα “Αστέρια”
26 Ιουλ. 2024 - 6:14 - Έτοιμος ο επιπλέον χώρος αναμονής επιβατών
25 Ιουλ. 2024 - 6:14 - Συλλυπητήριο μήνυμα του Επιμελητηρίου Κυκλάδων στον αντιπρόεδρό του για την τραγική απώλεια
24 Ιουλ. 2024 - 14:55 - Σαλαμίνα: Υπουργική εντολή για διερεύνηση του δυστυχήματος
24 Ιουλ. 2024 - 12:47 - “Κλείνει” η εκκρεμότητα των πεζοδρομίων
24 Ιουλ. 2024 - 6:14