Ζητούν νομιμοποιήσεις
- Τρίτη, 15 Οκτωβρίου, 2019 - 06:14
Προοδεύει σταδιακά τις εργασίες του το νέο Συμβούλιο της Κοινότητας Βάρης, ο πρόεδρος και τα μέλη του οποίου προτάσσουν άμεσες ανάγκες για την ασφάλεια των δημοτών αλλά και των επισκεπτών της θερινής περιόδου.
Στη νέα συνεδρίασή τους που έχει προγραμματισθεί για τη 17η Οκτωβρίου, θα συζητήσουν μεταξύ άλλων το αίτημα της νομιμοποίησης των δύο προβλητών στον όρμο της Βάρης.
Πρόκειται για ένα θέμα σοβαρό το οποίο θα πρέπει να μεταφερθεί αρμοδίως στις Τεχνικές Υπηρεσίες του Δήμου Σύρου – Ερμούπολης και στο Λιμενικό Ταμείο Σύρου, ώστε να μπορέσει να ικανοποιηθεί το αίτημα της νομιμοποίησής τους, που θα δώσει τη δυνατότητα για παρεμβάσεις επί αυτών, για την ασφάλεια των πολιτών που τις επισκέπτονται.
Δεν πρέπει να παραβλέπεται άλλωστε το γεγονός πως η Βάρη, ιδιαίτερα την καλοκαιρινή περίοδο παρουσιάζει εξαιρετικά σημαντική επισκεψιμότητα ενώ στις δύο προβλήτες "δένουν" τις βάρκες τους κάποιοι κάτοικοι της περιοχής.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Κεφαλονιά: Φωτιά στην περιοχή Πάστρα - Ήχησε το 112
15 Αυγ. 2024 - 10:48 - Έξτρα παγκάκια με θέα το λιμάνι της Ερμούπολης
14 Αυγ. 2024 - 6:14 - Στα τυφλά… και χωρίς διαγραμμίσεις
13 Αυγ. 2024 - 6:14 - Κίνδυνος πυρκαγιάς: Δύσκολες οι επόμενες ώρες λόγω ισχυρών ανέμων - Στο κόκκινο και το Ν. Αιγαίο
12 Αυγ. 2024 - 9:50 - Παραμένει χωρίς αποκατάσταση το μικρό γεφυράκι
12 Αυγ. 2024 - 6:14