"Μνήμες και Θύμησες" από τη "σοφία της παράδοσης"
- Πέμπτη, 12 Φεβρουαρίου, 2015 - 13:25
Ο νεοσύστατος Λαογραφικός – Χορευτικός Όμιλος «η σοφία της παράδοσης» παρουσιάζει την πρώτη επίσημη παράσταση των χορευτικών του ομάδων με τίτλο «Μνήμες και Θύμησες» στο Θέατρο Απόλλων την Κυριακή 1 Μαρτίου και ώρα 19:00.
Πρόκειται για ένα χορευτικό οδοιπορικό που ξεκινά από τα ακριτικά νησιά του Ανατολικού Αιγαίου με τη χαρακτηριστική ζωντάνια και το κέφι των νησιώτικων χορών. Επόμενη στάση τα παράλια της Μικράς Ασίας, η οποία αποτελεί ουσιαστικά μία γέφυρα, αφού περιλαμβάνει χορούς με νησιώτικο αλλά σεμνό ύφος αλλά και χορούς άκρως τελετουργικούς. Το οδοιπορικό καταλήγει στην περιοχή της Καππαδοκίας με χορούς επιβλητικούς, ατμοσφαιρικούς και ύφος βαθιά μυσταγωγικό.
Για την προμήθεια εισιτηρίων απευθυνθείτε στα Ταμεία του Θεάτρου ή στο τηλέφωνο 22810 85192 από τις 24/02.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Νησιώτικη βραδιά με ζωντανή μουσική από τη "σοφία της παράδοσης"
4 Ιουλ. 2020 - 11:47 - ... στην αυλή του Αη Γιάννη
5 Ιουν. 2019 - 16:02 - Έκθεση Χειροτεχνίας & Ζαχαροπλαστικής από τη "σοφία της παράδοσης"
28 Νοε. 2018 - 15:55 - Κρήτη & Σύρος: Δύο νησιά, ένα μοναδικό γλέντι στον Πάγο
9 Ιουλ. 2018 - 10:46 - "Οι μάγοι που μισούσαν τα Χριστούγεννα"
5 Δεκ. 2017 - 15:41