Ο κιθαρίστας των Afterimage, Δημήτρης Μάγειρας, στην εκπομπή «ΣΥΡΑ, ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ»
- Τετάρτη, 12 Ιουνίου, 2024 - 09:38
Συνεχίζοντας την προσπάθεια ανάδειξης αξιόλογων πρωτοβουλιών, καταγραφής προβλημάτων και ελλείψεων, αλλά και διαμόρφωσης προτάσεων, ικανών να βελτιώσουν τόσο την καθημερινότητα, όσο και τη μελλοντική εξέλιξη του τόπου μας, η ραδιοφωνική εκπομπή «ΣΥΡΑ, ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ» του Χάρη Βεκρή, επέστρεψε μέσα από τη συχνότητα του «PRIME RADIO 100,3», δίνοντας βήμα στη νέα γενιά δημιουργικών ανθρώπων του νησιού μας.
Kαλεσμένος στην 9η κατά σειρά εκπομπή του 2024, ο 22χρονος κιθαρίστας Δημήτρης Μάγειρας, μέλος της progressive metal μπάντας «Afterimage», που δημιουργήθηκε στη Σύρο το καλοκαίρι του 2015. Ο νεαρός μουσικός που σπουδάζει στο Οικονομικό Τμήμα του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης, κατέθεσε τη μεγάλη του αγάπη για μουσική, εκφράζοντας την επιθυμία του να ασχοληθεί και επαγγελματικά στο μέλλον ως δάσκαλος κιθάρας και μουσικός παραγωγός.
Απαντώντας στις σχετικές ερωτήσεις του οικοδεσπότη της εκπομπής, ο Δημήτρης Μάγειρας αναφέρθηκε στο μεγάλο κενό που παρουσιάζει το εκπαιδευτικό σύστημα στον τομέα της εκμάθησης μουσικής στο νησί και τάχθηκε υπέρ της πρωτοβουλίας δημιουργίας Μουσικού Γυμνάσιου - Λυκείου στη Σύρο, ενώ παράλληλα μίλησε για το πόσο περιορίζονται οι ευκαιρίες εμφανίσεων και οι δυνατότητες εξέλιξης μιας μπάντας που έχει την έδρα της σε μια μικρή επαρχιακή πόλη, συγκρίνοντας τα πράγματα με τη Θεσσαλονίκη, όπου συνεχίζει πλέον τις σπουδές του και στην κιθάρα. Εκτενής ήταν η αναφορά στην πορεία των «Afterimage», αλλά και στη σημαντική προσφορά του «Hermoupolis Indie Rock Festival» που φέτος διοργανώνεται για 15η φορά στις 2 και 3 Αυγούστου, με συντονιστή και εμπνευστή του, τον Χρήστο Παπαδάκη.
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ
Παρουσίαση - συντονισμός: Χάρης Βεκρής
Δημοσιογραφική επιμέλεια: Δέσποινα Συλιβάνη
Ηχογράφηση - παραγωγή βίντεο: Γιάννης Τσιτσώνης
Μουσική σήματος: Δημήτρης Κεραμιδάκης
Χορηγός: Μεταφορική Σύρου «ΠΑΓΙΔΑΣ EXPRESS»
Το video-podcast της εκπομπής: https://www.youtube.com/watch?v=gPXDGsOojvY
Το podcast της ραδιοφωνικής εκπομπής στο: https://www.primeradio.gr/?page_id=8575
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Η Πέγκυ Ζήνα σε μία μοναδική συναυλία στο Νεώριο Σύρου
19 Ιουλ. 2024 - 18:33 - Η Παιδική χορωδία Chœur d’Enfants d’Ile-de-France σε Ερμούπολη και Ποσειδωνία
19 Ιουλ. 2024 - 10:14 - Νάξος: Διοργάνωση μουσικών εκδηλώσεων αφιερωμένων στον Μάνο Χατζιδάκι
8 Ιουλ. 2024 - 15:53 - 11ο Akropoditi DanceFest 2024: Μπαίνει στο κατώφλι της δεύτερης δεκαετίας - Το πρόγραμμα
30 Μαΐου. 2024 - 13:21 - Σύρος: Συμμετοχές στα σεμινάρια στο πλαίσιο του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Παραδοσιακών και Λαϊκών χορών
30 Μαΐου. 2024 - 12:23