Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη επικράτησε με 2-1 του Ερμή Μελιγούς στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας

Πολύτιμη νίκη για την Α.Ε. Μυκόνου

Η ομάδα του Θεόφιλου Παχατουρίδη επικράτησε με 2-1 του Ερμή Μελιγούς και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της. Οι Μυκονιάτες με τη νίκη τους αυτή έφτασαν τους 26 βαθμούς και πλέον είναι πολύ κοντά στο να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους εντός αγωνιστικού χώρου. Μετά το πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και πίεσαν ψηλά τον Ερμή. Ο Καλτσάς στο 15΄ βρήκε πολύ ωραία τον Λεσάι μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ ο δεύτερος έστειλε τη μπάλα στην εστία του Γιαννούση. Οι γηπεδούχοι δεν χάρηκαν για πολύ το γκολ που πέτυχαν καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Ερμής Μελιγούς έφερε το ματς στα ίσα.  Συγκεκριμένα ο Ανδριανός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην μικρή περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Διαμαντή κάνοντας το 1-1 στο 20΄.

Οι Κυκλαδίτες δεν το έβαλαν κάτω, ανέβασαν και πάλι την πίεσή τους, κέρδισαν μπάλες στο κέντρο του γηπέδου και στο 35΄, μετά την πάσα του Μπρούνο, ο Μπεμπέτο με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Γιαννούση. Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Διαιτητής ο κ. Αλιάγας με βοηθούς τους κ.κ. Τσαγανού και Χρήστο από Δ. Αττική

Α.Ε. Μυκόνου (Παχατουρίδης): Διαμαντής (46' Πάλιουρας), Σπυρόπουλος, Κέμπε, Σούλης, Μάρκου, Καλτσάς, Λεσάι, Αχείμαστος, Σερέπας, Κωνσταντινίδης (68' Αργυρόπουλος), Μπρούνο

Ερμής Μελιγούς (Καλογιαννίδης): Γιαννούσης, Παπαδόπουλος, Μέντεζ, Μπάιρον, Ράλλιος, Σωτηρόπουλος(54' Ράλλιος Σπ.), Τσιώλης, Γιαννούσης, Ανδριανός (54' Εμπαλό), Πολυμεράκος (69' Μπίσιας), Φερέιρα