Η ομάδα του κ. Προμπονά ήταν καλύτερη και πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης στο ματς με την Α.Ε. Πάρου

Πέρασε από την Πάρο (2-3) ο Πανναξιακός

Με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές του επέστρεψε στη βάση του ο Πανναξιακός μετά την εκτός έδρας νίκη του επί της Α.Ε. Πάρου με 2-3. Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Κυκλάδων και πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Παροικιάς. Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών.

Οι δύο ομάδες αγωνίσθηκαν χωρίς σκοπιμότητες, καθώς δεν διεκδικούν πρωτάθλημα και ταυτόχρονα δεν κινδυνεύουν να υποβιβασθούν. Ο αγώνας είχε έναν πάρα πολύ καλό ρυθμό και σ’ αυτό βοήθησε το γρήγορο γκολ της ομάδας της Πάρου. Οι γηπεδούχοι πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 8’ με το δυνατό σουτ του Βασιλόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές, πήρε μέτρα μέσα στο γήπεδο και πίεσε για την ισοφάριση. Ο Καφετζής στο 26’ έπειτα από κόρνερ του Δεμερτζή, με κεφαλιά νίκησε τον Βασιλάρη, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι σε ένα πολύ κομβικό σημείο του αγώνα κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως την εις βάρος τους κατάσταση, καθώς στο 43’ ο Γκαστόν με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της Πάρου, κάνοντας το 1-2.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Πανναξιακό να προηγείται με 1-2 και να έχει αποκτήσει την ψυχολογία, καθώς πέτυχε το γκολ της ανατροπής στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του κ. Προμπονά είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Όμως ο Βασιλάρης με τις πολύ καλές επεμβάσεις του κράτησε τον Πανναξιακό μακριά από το γκολ. Ο Πίντο στο 86’, με ένα άψογο εκτελεσμένο φάουλ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον γκολκίπερ της Πάρου, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Βασιλάρη (1-3).

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 94’ με το πλασέ του Κρητικού και διαμόρφωσαν το τελικό 2-3.

Α.Ε. Πάρου – Πανναξιακός 2-3

Διαιτητής: Χατζόπουλος Σ. | Βοηθοί: Βακόνδιος Μ., Ρούσσος Ε.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Α.Ε. Πάρου: (Αλεξανδρής), Βασιλάρης, Δ. Κρητικός (62′ Μανδραβέλης), Γκ. Λόκα, Μουράι, Γιαννούλης, Παντελαίος (62′ Παπαδόπουλος), Καργιώτης (80′ Κρ. Λόκα), Βασιλόπουλος, Εσάι, Βαθρακοκοίλης, Ε. Κρητικός (89′ Στ. Κρητικός).

Πανναξιακός: (Προμπονάς), Ποθητός, Καφετζής, Γιαννής, Γιαννακόπουλος (89′ Γιαννούλης) Βαθρακοκοίλης, Ε. Φράγκου, Τσουρής, Ραπτόπουλος, Γκαστόν (91′ Καρβούνης), Δεμερτζής (71′ λ.τ. Ν. Φράγκου), Πίντο.