Wimbledon: Πρεμιέρα στο... ρελαντί και άνετη πρόκριση με 2-0 για την Σάκκαρη

• Σήμερα - 16:44

«Στοπ» στο σερί με τις ήττες σε πρώτους γύρους έβαλε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επικράτησε με σχετική άνεση της ΜακΚάρτνεϊ Κέσλερ και με 6-3, 6-1 πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Wimbledon.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο αθλήτριες να είναι σταθερές πίσω από το σερβίς τους και την Μαρία Σάκκαρη να μένει μπροστά στο σκορ του σετ μέχρι τη δεύτερη αλλαγή πλευράς (2-1). Η Κέσλερ ισοφάρισε και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τα break points που της εμφανίστηκαν και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (3-2).

Βέβαια, η Σάκκαρη βρήκε άμεση απάντηση και με break back έφερε ξανά τις ισορροπίες στο σετ για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (4-3). H Ελληνίδα, όμως, δεν σταμάτησε εκεί καθώς πραγματοποίησε δεύτερο break (5-3) και με τις μπάλες στα χέρια έκανε το 6-3 για να πάρει προβάδισμα στον αγώνα.