Εκτός έδρας νίκη η πρεμιέρα για την ΑΕ Σαντορίνης

• Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου, 2019 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 18 Οκτ. 2019 - 0:00

Το συγκρότημα του κ. Μάμμου ήταν αυτό που μετά από μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Οι κορασίδες της Σαντορίνης επικράτησαν με 28-58 του Πανναξιακού στο ΔΑΚ Νάξου. Η Θηραϊκή ομάδα μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα των κορασίδων και συγκεκριμένα στον 2ο όμιλο.

Η Σαντορίνη είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις σε αντίθεση με του Πανναξιακού, αλλά και έπαιξαν έξυπνα στην άμυνα κλείνοντας του διαδρόμους που οδηγούσαν κοντά στο καλάθι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ντέρμπι με την ομάδα της Σαντορίνης να έχει μία οριακή διαφορά πέντε πόντων 7-12. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενες πάντησαν… γκάζι και αύξησαν τη διαφορά στους δέκα επτά (17). Με το 12-29 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την ομάδα της Σαντορίνης να ελέγχει τον ρυθμό και ταυτόχρονα να παίζει σκληρά στην άμυνα.

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Α.Ε. Σαντορίνης 28-58

Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος, Ξευγένη

Δεκάλεπτα: 7-12, 12-29 (ημίχρονο), 20-47, 28-58

Πανναξιακός ΑΟΝ (Παν. Χατζηαυγουστίδης): Βερυκόκου, Κρητικού, Βάβουλα Αικ. 3, Βερυκόκου Αν., Λεγάκη, Βάβουλα Καλ. 6, Ανεβλαβή 4, Μαζαυλή, Δέτση 15.

ΑΕ Σαντορίνης (Θοδ. Μάμμος): Εμπέγια, Πατζιαρίδη 4, Μάρκου, Τσολακίδου, Βαρβαρήγου 7, Κεβάνι 2, Τρούνι 10 (2), Σελάμι 14, Αργυρού 12 (2), Τσαβδαρίδη 9, Ρούσσου, Σταθάκη.