Εύκολα το "Πειρατικό" 3-0 τους Πράσινους

Στην κορυφή μέχρι.. το τέλος

Ο Φοίνικας επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και πέρασε μαζί με τον Ολυμπιακό και την Κηφισιά στην πρώτη θέση της Volleyleague, μετά την ήττα της Αλεξανδρούπολης στην...Λαμία.

Το "Πειρατικό" σταμάτησε το σερί νικών του Παναθηναϊκού (είχε έξι μέχρι το ματς με τον Φοίνικα) και πάει στην Αλεξανδρούπολη την ερχόμενη αγωνιστική για τη εξασφάλιση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων. Οι Συριανοί όπως είναι γνωστό έχουν μειονέκτημα απέναντι σε Ολυμπιακό και Κηφισιά σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας και για τον λόγω αυτόν θα πρέπει μέχρι το τέλος η ομάδα του κ. Ανδρεόπουλου να έχει μόνο νίκες, ώστε να εκμεταλλευτεί τυχόν γκέλα των αντιπάλων της.

Φοίνικας - Παναθηναϊκός 3-0 σετ

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-23)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Τσας 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 10 (8/16 επ, 2 μπλοκ, 17% υπ - 8 % άριστες), Τακουρίδης 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππας 10 (8/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ - 29% άριστες), Σφενδυλάκης 6 (3/6 επ, 3 άσσοι) / Παπαδημητρίου (λ - 44% υπ - 38% άριστες), Γιάνουσεκ 2 (2/4 επ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλμαζίδης): Γκάλιτς 3 (3/14 επ, 35% υπ - 35% άριστες), Στιβαχτής, Αμορόσο 13 (9/14 επ, 2άσσοι 2 μπλοκ), Μουρ 5 (3/6 επ, 2 άσσοι), Μπέλος 8 (8/19 επ), Καριπίδης 6 (6/13 επ, 50% υπ - 25% άριστες) / Κουρούπης (λ - 85% υπ - 62% άριστες), Λιόντας 1 (επίθεση), Καπίρης 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 33%άριστες), Μανιόπουλος 1 (μπλοκ), Μαδούρας.

Το ματς... από τον αγωνιστικό χώρο

Ο Τερζής με μονό μπλοκ έκανε το 23-21

Λάθος από πλευράς Τερζής και οι πράσινοι μείωσαν σε 21-20

Ο διαγώνιος του Φοίνικα έκανε το 21-18 και το “Πειρατικό” είναι πολύ κοντά στην νίκη με καθαρό σκορ.

Ο Ζας πήρε το μπλοκ άουτ και έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων στον Φοίνικα και το σκορ έγινε 19-17, στο τρίτο σετ.

Οι πράσινοι με ένα μικρό σερί έχουν μειώσει στο σκορ 14-11 και ο Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τους παίκτες του να χαλαρώνουν χωρίς λόγο.

Βίντεο από το “πάρτι” των πρασίνων, αλλά και την γενική εικόνα από την ατμόσφαιρα που επικρατεί αυτήν την ώρα στο κλειστό, θα έχετε την ευκαιρία να τη δείτε από το WEB TV της Κοινής Γνώμης.

Ο Τακουρίδης με άσο έκανε το 11-5 και ο τεχνικός του Παναθηναϊκού κάλεσε τάιμ-άουτ.

Ο Φοίνικας στο πρώτο σετ προηγείται με 8-4 και δείχνει πως πάει σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση. Η ατμόσφαιρα που επικρατεί στο γήπεδο της Ερμούπολης είναι μοναδική, αφού οι πράσινοι φίλαθλοι δεν έχουν σταματήσει να τραγουδούν για την ομάδα τους. Δείχνοντας μάλιστα το καλό παράδειγμα πως μπορείς δηλαδή να υποστηρίξεις την ομάδα σου, χωρίς να βρίζεις.

Ο Γιάνουσεκ μετά από φάση διαρκείας έκανε το 24-16. Άουτ το σερβίς από πλευράς Παναθηναϊκού και ο Φοίνικας διπλασίασε τα σετ του (25-17).

Ο Ζας με άσο έφερε τον Φοίνικα ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ αφού έκανε το σετ 21-12.

Ο αρχηγός του Φοίνικα πήρε ακόμη έναν πόντο και έκανε το σκορ 15-8. Οι Συριανοί σε αυτό το διάστημα δείχνουν να είναι σε μία πάρα πολύ καλή μέρα αφού έχουν κάνει ήδη το 1-0 στα σετ και πάνε με διαφορά επτά πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και είναι κοντά να πάρουν και το δεύτερο σετ.

Το “Πειρατικό” πάει με μία διαφορά έξι πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ χάρη στον άσο που πήρε ο Ηλίας Λάππας. Με το μπλοκ του Σφενδυλάκη το σκορ έγινε 11-7, υπέρ της ομάδας του Φοίνικα.