Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-3 του Φοίνικα στον πρώτο τελικό του League Cup

Απέκτησε το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός

• Τετάρτη, 23 Ιανουαρίου, 2019 - 20:45
  • /   Eνημέρωση: 24 Ιαν. 2019 - 21:01

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου τελικού  του League Cup, καθώς επικράτησε στο κλειστό της Σύρου το απόγευμα της Τετάρτης με 3-1 σετ του Φοίνικα. Το «Πειρατικό» αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε το πρώτο σετ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι κι ανάτρεψε την εις βάρος του κατάσταση. Τώρα, το «Πειρατικό» καλείτε να πάρει μία καθαρή νίκη και στη συνέχεια να επικρατήσει και στο χρυσό σετ.

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου μετά το τέλος του πρώτου τελικού είπε: « ήταν ένα δύσκολη παιχνίδι για εμάς. Τα παιδιά προσπάθησαν για το καλύτερο, όμως απέναντί μας είχαμε μία ομάδα η οποία έχει αποκτήσει ρυθμό, μιας και έχει μία ακολουθία αγώνων. Από την πλευρά μας είχαμε ρυθμό και όσο περνούσε η ώρα δεν είχαμε και καθαρό μυαλό στις επιθέσεις μας. Μην ξεχνάμε πως ο Ολυμπιακός έχει μία πληθώρα επιλογών από παίκτες και αυτό το είδαμε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Τώρα, σε μερικές ημέρες υπάρχει ο επαναληπτικός, το έργο μας θα είναι δύσκολο, το γνωρίζουμε, όμως θα πάμε για το καλύτερο δυνατό».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ  είπε: «Δυσκολευτήκαμε στην αρχή καθώς προερχόμαστε από ένα δύσκολο ματς με τον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι πρωταθλήματος είχε πρωτεραιότητα για εμάς ως Σύλλογο. Έτσι, ήταν λογικό να μην μπούμε στην αρχή και να έχουμε ρυθμό. Όμως μετά το δεύτερο σετ πιστεύω πως είμαστε καλύτερη και πήραμε δίκαια τη νίκη. Στο παιχνίδι του Σαββάτου θα προσπαθήσουμε να καθαρίσουμε όσο πιο γρήγορα τον αγώνα, ώστε να γιορτάσουμε όλοι μαζί την κατάκτηση του τροπαίου».

Ο αγώνας

Με επίθεση άουτ του Σμιτ ξεκίνησε το παιχνίδι 1-0 και στη συνέχεια ο Φίλιο με άσσο έκανε το 2-0. Ο Παπαδόπουλος παρά την προσπάθεια του Αλεξίεφ έκανε το 4-1 για τον Φοίνικα, ο οποίος μπήκε… ζεστός στο ματς. Ο Σμιτ με άσσο μείωσε σε 4-3 για τους «ερυθρόλευκους». Τέσσερις μπάλες για τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να περάσουν την επίθεση, 6-3. Νέο μπλοκ από τον Βουλκίδη 7-3 για τους Συριανούς που με το… καλημέρα θέλησαν να στείλουν μήνυμα στον Ολυμπιακό πως δεν θα έχουν εύκολο έργο. Ο Ντεσόουζα με ωραία επίθεση κράτα τη διαφορά στο +4 (9-5) για τον Φοίνικα. Οι Πειραιώτες με σερί 0-3 μείωσαν σε 9-8, έπειτα και το λάθος των γηπεδούχων. Ο Καϊσλασάλο πήρε την επίθεση και την τελείωσε 10-8. Εκτός αγωνιστικού χώρου το σέρβις του Κουμεντάκη 12-9 και ο τεχνικός του Ολυμπιακού κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τη διαφορά να πηγαίνει και πάλι στο -3. Με επίθεση από το κέντρο ο Ανδρεάδης μείωσε σε 12-10. Ο Βουλκίδης σταμάτησε τον Κουμεντάκη πάνω στον φιλέ για το 16-12. Ρεσιτάλ μπλοκ πάνω στο φιλέ από τον Βουλκίδη που με νέο μπλοκ έκανε το 17-12 και ο Φοίνικας για πρώτη φορά πήγε τη διαφορά στο +5. Μπλοκ του Κουμεντάκη πάνω στον Καϊσλασάλο και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-15, στη συνέχεια ο Φιλανδός πήρε το μπλοκ άουτ για το 19-15. Στο φιλέ η μπάλα από το σέρβις του Σμιτ για το 22-18. Δύσκολος πόντος στην κόντρα επίθεση για τον Παπαδόπουλος που έφερε τον Φοίνικα ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ 23-18. Ο Εβάντρο σταμάτησε το μίνι σερί (0-2) του Ολυμπιακού κι έκανε το 24-20. Ο Βραζιλιάνος του Φοίνικα το μπλοκ άουτ, όμως ο διαιτητής διέταξε να εξεταστεί το βίντεο καθώς από την πλευρά του ο Ολυμπιακός… φώναξε για παράβαση, όμως μετά τα ριπλέι οι διαιτητές έδωσαν τον Πόντο στον Φοίνικας για το 25-22 και το 1-0 στα σετ.

Ο Καϊσλασάλο με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ στο δεύτερο σετ 1-0. Ο Σμιτ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Κουμεντάκης σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Φιλανδό του Φοίνικα κι έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 2-3. Με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Καναδό διαγώνιο του Ολυμπιακού το σκορ έγινε 7-8 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αφού δεν ήθελε με τίποτα να αποκτήσουν ρυθμό οι φιλοξενούμενοι. Ο Κουμεντάκης με άσσο καθώς δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα ο Βελούδης 8-11. Ο Βουλκίδης πέρασε έξυπνα τη μπάλα με πλασέ και μείωσε σε 10-12. Γρήγορη επίθεση με τον Αλεξίεφ και οι φιλοξενούμενοι διατηρούν το προβάδισμα των τριών πόντων (11-14). Λάθος από τον Φοίνικα που δεν κατάφερε να βγάλει άμυνα σε επίθεση του Αλεξίεφ 13-16. Με δύο πόντους ο δεύτερος με άσσο ο Καϊσλασάλο μείωσε σε 17-18 για τον Φοίνικα. Αυτός ήταν και ο πρώτος άσσος του διαγώνιου του Φοίνικα επί Ελληνικού εδάφους. Με άσσος όμως του Σμιτ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με τρεις πόντους διαφορά 17-20. Ο Βουλκίδης με μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη μείωσε σε 19-22, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα και το πλεονέκτημα. Δύσκολος πόντος από τον Καϊσλασάλο που κρατά τον Φοίνικα… ζωντανό 20-23. Με λάθος επίθεση του Εβάντρο ο Ολυμπιακός έκανε το 20-25 και ισοφάρισε στα σετ 1-1.

Με τον Αλεξίεφ να νικά το διπλό μπλοκ του Φοίνικα ξεκίνησε το τρίτο σετ 0-1.  Ο Καϊσλασάλο έκανε το 3-3, με τις δύο ομάδες σ’ αυτό το διάστημα να μην μπορούν να αποσπαστούν η μία από την άλλη. Ο Τερβαπόρτι με άσσο έκανε το 3-5 για να μειώσει στη συνέχεια ο Παπαδόπουλος. Εκτός τελικής γραμμή η μπάλα στην επίθεση του Κουμεντάκη 5-5. Ο Φίλιο με μπλοκ στον Κουμεντάκη έβαλε τον Φοίνικα μπροστά στο σκορ 7-6, μετά από αρκετή ώρα. Ο Βουλκίδης έκανε τα 10-10, με τον κ. Παβλίσεβιτς να έχει εκτός αγωνιστικού χώρου τον Εβάντρο για να ηρεμήσει και να πάρει κάποιες ανάσες. Πραγματικό ντέρμπι το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να βγάζει εντυπωσιακές φάσεις, αλλά και άσσους από τα… μανίκια τους. Ο Φιλανδός του Φοίνικα πήρε τον πόντο και μείωσε σε 14-15. Σε άσχημη βραδιά ο Βραζιλιάνος του «Πειρατικού» που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Με συνεχεία άσχημες επιθέσει από τους Συριανούς ο Ολυμπιακός διεύρυνε το σερί του και τη διαφορά καθώς το σκορ έγινε 15-19.  Ο Σμιτ δύο φορές πέταξε την μπάλα σε προσπάθειά του εκτός αγωνιστικού χώρου και το «Πειρατικό» πλησίασε στον πόντο 18-19. Κόκκινη κάρτα στον πασαδόρο του Ολυμπιακού για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 19-19. Ο Ανδρέαδης σταμάτησε τον Καϊσλασάλο για το 20-22. Ο Λεσκόφ πήρε μόνος του την προσπάθεια 21-22. Ο Βουλκίδης μείωσε σε 22-23. Ο Φίλιο με μπλοκ πάνω στον Σμιτ ισοφάρισε σε 24-24. Μπλοκ πάνω στον Εβάντρο 24-25. Λάθος από τον Βραζιλιάνο καθώς δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα για το 24-26 και ανατροπή σκηνικού για τον Ολυμπιακό 1-2.

Με άσσο του Σμιτ ξεκίνησε το τέταρτο σετ 0-1 και στη συνέχεια ο Πετρέας με μπλοκ το 0-2. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 1-2. Με τον… αέρα της κατάκτησης του τρίτου σετ ο Ολυμπιακός είχε την ψυχολογία και με το Σμιτ έκανε το 1-4. Ο Καϊσλασάλο μείωσε σε 2-4. Ο Φίλιο έκανε το 5-7 στην προσπάθειά του να μείνει ο Φοίνικας κοντά στο σκορ. Ο Λέσκοφ με άσσο έκανε το 6-7. Ο Αλεξίεφ μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο και το σκορ έγινε 7-11 και ο κ. Παβλίσεβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Άσσος από τον Σμιτ 7-13. Ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού 8-13. Με άσσο του Καϊσλασάλο το σκορ έγινε 10-15. Με  μπλοκ του Ανδρεάδη στον Καϊσλασάλο ο Ολυμπιακός άνοιξε ακόμη περισσότερο το διαφορά (+6) καθώς το σκορ έγινε 12-18. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση πρώτου χρόνου του Ανδρεάδη 16-19. Ο Μήλης μείωσε σε 17-23 για τον Φοίνικα. Ο Ραουβέρντινγκ πήρε την επίθεση στην μεγάλη διαγώνιο και έκανε το σκορ 18-25 και ο Ολυμπιακός επικράτησε στον πρώτο τελικό με 1-3.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Λέσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Καϊσλασάλο 21 (19/35 επ., 2 άσσους), Παπαδόπουλος 8 (8/12 επ., 43% υπ.-35% υπ.), Εβάντρο 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ.-27% αρ.), Φίλιο 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Βελούδης (λ-57% υπ.-39% αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ-29% υπ.-14% αρ.), Μήλης 1 (1/2 επ.), Αδάμ, Φωτιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Σμιτ 18 (13/28 επ., 4 άσσους, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ.-33% αρ.), Κουμεντάκης 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ.-21% αρ.), Πετρέας 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ-62% υπ.-38% αρ.), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Ζουπάνι, Ραουβέρντινκ 5 (5/6 επ.).