Το «πειρατικό» επικράτησε με 3-1 σετ (25-23,25-17, 20-25, 25-18) του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Volley league

Επιβλητικός κι ωραίος ο Φοίνικας ONEX

Με τον πιο επιβλητικό τρόπο στο πρωτάθλημα της Volley league μπήκε ο Φοίνικας ONEX, ο οποίος επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ, στο κλειστό του αθλητικού κέντρου. Οι νησιώτες ήταν καλύτεροι κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν τη νίκη, η οποία θα μπορούσε να έρθει και πιο εύκολα. Μάλιστα όποτε οι αθλητές του κ. Μπερτίνι πατούσαν το γκάζι οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει σε 2-1 και να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο την πτώση σε απόδοση των Συριανών.

Στο πρώτο σετ το «πειρατικό» είχε μία διαφορά έξι πόντων (21-15) όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στον πόντο και να κάνει ντέρμπι το ματς. Στο φινάλε του σετ οι Συριανοί το κατέκτησαν κι έκαναν το 1-0. Το δεύτερο σετ ήρθε πιο εύκολα, καθώς οι παίκτες του κ. Μπερτίνι, με την ψυχολογία στα ύψη, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 εκμεταλλευόμενοι τα "δώρα" των Συριανών. Τέλος, στο τέταρτο σετ, ο Φοίνικας ONEX ήταν καταιγιστικός δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ και το κατέκτησε με 25-18.

«Είμαι τυχερός που βρίσκομαι εδώ»

Χαρούμενος από τη νίκη επί του ΠΑΟΚ αλλά και την ζωή του στην Σύρο είναι ο Δημήτρης Τζούριτς.

Τα όσα δήλωσε ο έμπειρος κεντρικός του Φοίνικα ONEX:

«Όλοι ξέρουμε πως είναι σύστημα του φετινού πρωταθλήματος. Ήταν σημαντικό παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μου. Πήραμε τους 3 βαθμούς που θέλαμε και συνεχίζουμε. Θα είναι φέτος ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα από 4-5 ομάδες που θα παλεύουν για τον ίδιο στόχο. Νομίζω για το ελληνικό βόλεϊ αυτό είναι ότι καλύτερο»

Για την επιστροφή του στο ελληνικό πρωτάθλημα τόνισε: «Αυτό που ήθελα να πω είναι πως είναι ιδιαίτερη μέρα για μένα η σημερινή. Βρέθηκα αντίπαλος με έναν άνθρωπο που άλλαξε πολλά προς το καλύτερο και αναφέρομαι στον Γιάννη Καλμαζίδη».

Για τους ανθρώπους του Φοίνικα και την ζωή του στο νησί της Σύρου τόνισε: "Είμαι πολύ τυχερός που βρίσκομαι εδώ. Θέλω να ευχαριστήσω όλη την ομάδα και όλους τους ανθρώπους της ONEX που είναι δίπλα μας και μας βοηθάνε. Είναι μικρή κοινωνία και είμαστε σαν μια οικογένεια. Όλα καλά στο νησί».

Για το αν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της ομάδας κουράσουν τους αθλητές, ο έμπειρος κεντρικός είπε: «Είμαστε έμπειροι για να το αντιμετωπίσουμε. Δεν είναι πρώτη φορά που το κάνουμε. Θα είμαστε έτοιμοι. Θα προσπαθήσουμε σε όλες τις διοργανώσεις να είμαστε ανταγωνιστικοί».

Το παιχνίδι

1ο σετ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε ο Φοίνικας Σύρου καθώς προηγήθηκε με 13-9 και τον κ. Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ιερεζουέλο με άσσο έκανε το 14-9 και στη συνέχεια ο Ούντρις μείωσε σε 14-10 μετά το μπλοκ άουτ. Νέος πόντος από τον Ούντρις και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-11. Ο Φράγκος με μπλοκ πήρε έναν πολύτιμο πόντο έπειτα από τις εκπληκτικές άμυνες από πλευράς ΠΑΟΚ 15-11. Κακή επίθεση από τον Ούντρις 16-12. Ο Φράγκος πήρε το μπλοκ άουτ 17-12. Ο Παπαδόπουλος έσπασε το μπλοκ του Ούντρις και το σκορ έγινε 18-13. Ο Μιχάλοβιτς με άσσο ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (+6) 19-13 και ο τεχνικός του ΠΑΟΚ κάλεσε νέο τάιμ άουτ. Ο Μιχάλοβιτς με ωραίο πλασέ πήρε ακόμη έναν πόντο για το Πειρατικό (20-14). Ο Γάτσης μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 20-15. Ο Μιχάλοβις πέρασε την μπάλα με το πόδι και οι παίκτες του ΠΑΟΚ στη συνέχεια έκαναν λάθος και ο πόντος πήγε στον Φοίνικα 21-15. Ο κ. Μπερτίνι είδε την ομάδα του να μην μπορεί να αποδώσει όπως θέλει και κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μιχάλοβιτς πέρασε τη μπάλα και έκανε τα 22-17.  Ο Ούντρις μείωσε για τον ΠΑΟΚ στον έναν πόντο 22-21 και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, καθώς με σερί 1-6 έβαλε και πάλι τον ομάδα του μέσα στη διεκδίκηση του σετ.  Ο Μιχάλοβιτς πήρε τον πόντο κι έκανε το 23-21. Ο Ούντρις με εντυπωσιακή επίθεση έκανε το 23-22. Ο Τζούριτς με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 24-22. Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στην μικρή διαγώνιο έκανε το 25-23 και έδωσε το πρώτο σετ  στην ομάδα του.

2ο σετ

Ο Ιερεζουέλο με ωραίο τρόπο πέρασε τη μπάλα κι έκανε το 1-0 στο δεύτερο σετ. Ο Μιχάλοβιτς ήρθε πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων κι έκανε το 2-1. Ο Κουκλίνσκι με άσσο έκανε το 3-4 για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπράουν πήρε το μπλοκ άουτ από τον Τζούριτς κι έκανε το 2-4. Ο Μπράουν σταμάτησε τον Παπαδόπουλο για το 4-6. Ο Κόστα με επίθεση πρώτου χρόνου το 5-6.  Ο Κουκλίνσκι που συνεχίζει να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην ομάδα του έκανε το 11-12 σε ένα σετ πολύ ανταγωνιστικό. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο σετ έχουν καλύτερη αγωνιστική παρουσία με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς μπροστά και τον Φοίνικα ONEX να προσπαθεί να ισοφαρίσει. Ο κ. Μπερτίνι κάλεσε τάιμ άουτ καθώς ο ΠΑΟΚ και πάλι πέρασε με δύο πόντους μπροστά 13-15 και θέλησε να δώσει τις δικές του οδηγίες. Ο Μιχάλοβιτς με ωραίο τελείωμα έκανε το 15-15. Ο Κόστα σταμάτησε τον Σωτηρίου και με σερί 3-0 το «Πειρατικό» πέρασε μπροστά με 16-15. Νέο μπλοκ από τον πλευράς Φοίνικα ONEX, αυτή τη φορά σειρά του Φράγκου να σταματήσει τους παίκτες του ΠΑΟΚ 17-15. Εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε η μπάλα στον πρώτο χρόνο του Τακουρίδη και το σκορ έγινε 18-15. Γρήγορη κόντρα επίθεση από πλευράς Φοίνικα ONEX με τον Ιερεζουέλο να βρίσκει τον Κόστα και με πρώτο χρόνο το σκορ να γίνεται 19-15. Με τον Παπαδόπουλο στη γραμμή του σέρβις το «πειρατικό» έκανε ένα σερί 6-0 και το -3 να γίνει +3 και να κοιτά με άλλο μάτι το σέρβις. Ο Ιερεζουέλο με κόντρα επίθεση έκανε το 21-16. Από τα μισά του σετ κι έπειτα οι Συριανοί πάτησαν γκάζι και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε ρυθμό με αποτέλεσμα να βρεθεί με έξι πόντους πίσω στο σκορ 22-16. Ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 23-17 και πλέον το «πειρατικό» κοντά στο 2-0. Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στην κόντρα έκανε το 24-17 και ο Ιερεζουέλο στη συνέχεια με άσσο έκανε το 25-17 και το 2-0 στα σετ.

3ο σετ

Ο ΠΑΟΚ, όπως και στο δεύτερο σετ, μπήκε με στόχο την κατάκτησή του και αρχικά ήταν μπροστά στο σκορ με 3-4 και 3-5 έπειτα τον άσσο του Σωτηρίου. Ο Μπράουν, με επίθεση πρώτου χρόνου, έκανε το 4-6. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε για τους Συριανούς σε 5-6.  Ο Γουλς με άσσο έκανε το 5-8 και ο κ. Μπερτίνι κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε την ομάδα του να μην έχει τις απαιτούμενες λύσεις.  Ο Κόστα με πρώτο χρόνο έκανε το 7-9. Ο Παπαδόπουλος βρήκε φίλε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει τον πόντο και να ξεφύγει με τέσσερις 7-11. Ο Φράγκο ήρθε πίσω από τη ζώνη των τριών μέτρων και μείωσε σε 8-11. Ο Ούντρις μετά από επίθεση διαρκείας πήρε τον πόντο κι έκανε το 10-15, με τον ΠΑΟΚ να πατά γερά στο γήπεδο και τους γηπεδούχους να έχουν χάσει τον ρυθμό τους. Ο κ. Μπερτίνι κάλεσε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες, αλλά και να ηρεμήσει τους παίκτες του.  Ο Φοίνικας με δύο συνεχόμενα μπλοκ (Φράγκο και Τζούριτς) μείωσε σε 12-15.  Ο Μιχάλοβιτς με επίθεση στην ευθεία μείωσε σε 13-16.  Ο Κόστα μείωσε σε 15-19, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις. Ο Μπράουν με πρώτο χρόνο έκανε το 15-20. Ο Ιερεζουέλο ήρθε για να δώσει τη λύσει και να μειώσει σε 16-20. Ο Τζούριτς μείωσε σε 17-21 και ο κ. Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μιχάλοβιτς έκανε με επίθεση στη μικρή διαγώνιο το 19-23, όμως στη συνέχεια ο Τζούριτς πάτησε γραμμή στο σέρβις και το σκορ έγινε 19-24. Με λάθος του Φοίνικα ολοκληρώθηκε το σετ 20-25 και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 στα σετ.

4ο σετ

Το «Πειρατικό» στο 4ο σετ μπήκε πολύ δυνατά καθώς δεν ήθελε με τίποτα να χάσει κάποιον πόντο στη Σύρο με αποτέλεσμα να πατήσει γκάζι και να ξεφύγει με 14-6. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Μιχάλοβιτς και το σκορ έγινε 14-8. Ο Ούντρις έστειλε τη μπάλα στο φιλέ από τη γραμμή του σέρβις. Άσσος από τον Ιερεζουέλο 15-8. Ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έκανε το 16-8. Νέος πρώτος χρόνος από τον Τζούριτς 18-10. Ο Ιερεζουέλο έκανε με ωραία επίθεση το 20-12 και ο Τακουρίδης μείωσε σε 20-13. Με πρώτο χρόνο ο Κόστα το 21-13 και πλέον το «Πειρατικό» μπήκε στην τελική ευθεία του σετ και την επικράτηση του αγώνα. Ο Μιχάλοβιτς στην ευθεία 22-14. Λάθος από τον Τζουμάκα 23-14 και η διαφορά στο +9 για την ομάδα της Σύρου. Ο Ούντρις πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-15. Ο Γουόλς σταμάτησε τον Μιχάλοβιτς και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-17 και ο κ. Μπερτίνι κάλεσε τάιμ άουτ, αφού είδε τους παίκτες του να μην μπορούν να τελειώσουν το ματς. Ο Μιχάλοβιτς πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-17.  Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς τελείωσε το ματς καθώς ο κεντρικός του Φοίνικα ONEX έκανε το 25-18 και το 3-1 σετ.

Φοίνικας Σύρου-ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ (25-23,25-17, 20-25, 25-18)

Α ΣΕΤ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-23

Β ΣΕΤ: 7-8, 16-15, 21-16, 25-17

Γ ΣΕΤ: 5-8, 12-16, 16-21, 20-25

Δ ΣΕΤ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-18

Φοίνικας Σύρου ONEX (Μπερτσίνι): Ιερεζουέλο 11 (6/7 επ, 4 άσους), Μιχάλοβιτς 19 (16/27επ), Φράγκος 9 (6/19-3μπλοκ-65%υπ-44%αρ)), Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ-64%υπ-36%αρ), Τζούριτς 13 (10/14-2μπλοκ), Κόστα 11 (8/11επ-2μπλοκ)/(λ-Καρασαββίδης 64%υπ-44%αρ))

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):  Κουκλίνσκι 10 (8/13επ), Γάτσης 1, Ούντρις 23 (23/33επ), Γουόλς 4, Μπράουν 8 (4 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (2/12επ),  (λ-Κοκκινάκης), Τακουρίδης 3