Η ομάδα της Σύρου αν και μπήκε καλά στο παιχνίδι όπου και προηγήθηκε με 0-1 δεν είχε την ανάλογη συνέχεια και γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό

Ήττα στο Ρέντη (3-1) για τον Φοίνικα Σύρου ONEX

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου ONEX από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη, στην πρεμιέρα της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος της Volley league. Η ομάδα της Σύρου αν και ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, αφού κατάφερε να πάρει εύκολα το πρώτο σετ, δεν είχε την ανάλογη συνέχεια δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους, να ελέγξουν τον ρυθμό και ουσιαστικά να ένα ανέλπιστο τρίποντο. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να βάλει από κάτω της τον Ολυμπιακό και να συνεχίζει να είναι κοντά τόσο στον Παναθηναϊκό όσο και τον ΠΑΟΚ. Πλέον με την ήττα του αυτή η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο καθώς η διαφορά από την πρώτη θέση πήγε στους επτά (ο ΠΑΟΚ έχει 15 πόντους).

Με τους επτά πόντους της διαφορά η ομάδα της Σύρου πλέον θα πρέπει να κάνει ένα πολύ καλό αγώνα, τόσο εντός όσο κι εκτός έδρας, ώστε να μειώσει αρχικά και στη συνέχεια να καταφέρει να μπει και πάλι στο κόλπο της διεκδίκησης της πρώτης θέσης της Volley league.

Τώρα όσον αφορά στο αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης το «Πειρατικό» μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό του κι έφτασε σε ένα εύκολο 0-1.

Τα πάντα άλλαξαν από δεύτερο κιόλας σετ, όπου οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση από την γραμμή του σέρβις κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγάλει εκτός ρυθμού τους φιλοξενούμενους.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό ήταν ο Πέρις με τον Τεπάν, οι οποίοι έφεραν ουσιαστικά τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε κανένα από τα τρία επόμενα σετ να βρουν καλή υποδοχή στα σέρβις του Ολυμπιακού κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να επιτεθεί σωστά. Ο Ολυμπιακός κατάφερε από την γραμμή του σέρβις να πάρει 10 πόντους, έναντι 4 του Φοίνικα. Τέλος, οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν αρκετά καλοί πάνω στον φιλέ, πήραν 9 πόντους από μπλοκ δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι.

Οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη αυτή ανέβηκαν στους 11 βαθμούς έναντι 15 του ΠΑΟΚ και 13 του Παναθηναϊκού, ενώ οι Συριανοί έμειναν καθηλωμένοι στους 8 βαθμούς και στην 4η θέση.

O προπονητής του Ολυμπιακού, Αλμπέρτο Τζουλιάνι, είπε: «Πολύ σημαντική νίκη, ξεκινήσαμε καλά στο μίνι-πρωτάθλημα. Παίξαμε με τακτική, αλλά για τη συνέχεια η συγκέντρωση μας πρέπει να βασίζεται στο να δίνουμε τα πάντα στο ξεκίνημα, να μπαίνουμε δυναμικά, γιατί ξεκινάμε με άγχος, με νευρικότητα. Είναι πολύ επικίνδυνο να ξεκινάμε έτσι. Συνεχίζουμε, θα βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Νίκολα Μιγιαήλοβιτς, δήλωσε: «Το πρώτο σετ το χάσαμε, αλλά νομίζω μετά άλλαξε η ψυχολογία και το γυρίσαμε. Η εικόνα μας στο πρώτο σετ ήταν πολύ άσχημη, ελπίζω να μην παίξουμε ξανά έτσι. Νομίζω δεν μπορούσαμε να παίξουμε χειρότερα στο πρώτο σετ. Μετά μιλήσαμε, είπαμε να προσπαθήσουμε καλύτερα, να παίξουμε καλύτερα και αλλάξαμε ψυχολογία. Το θέλαμε, πιο πολύ από τη Σύρο και κερδίσαμε το ντέρμπι. Ακόμα, δεν είμαστε όπως θέλουμε, δεν παίζουμε πολύ καλά, αλλά θα παίξουμε καλύτερα στη συνέχεια. Είναι πολύ σημαντικό που κερδίσαμε, για την ψυχολογία μας, αλλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμα».

Ο προπονητής του Φοίνικα, Γιόσκο Μιλενκόσκι, δήλωσε: "Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς, ξεκινήσαμε πολύ καλά και πιστεύαμε μέχρι και το δεύτερο σετ ότι μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Και εάν καταφέρναμε να πάρουμε το δεύτερο σετ θα μιλούσαμε για άλλο αποτέλεσμα. Δεν τα καταφέραμε όμως, παρότι είχαμε την ευκαιρία μας. Τα λάθη ήταν πολλά σήμερα και από το τρίτο σετ και μετά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση ότι οι παίκτες δεν προσπάθησαν, ίσα ίσα, τα έδωσαν όλα. Όταν χάνεις όμως, αυτός που πρώτος παίρνει την ευθύνη είναι ο προπονητής και αυτό κάνω, αναλαμβάνω την ευθύνη για αυτή την ήττα. Ελπίζω να πάρουμε το μάθημά μας και να πάμε καλύτερα στη συνέχεια". ​

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής αγώνα: Ράπτης, Παρατηρητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.