Τρία φιλικά με Ολυμπιακό, ΑΕΚ και Μίλωνα έδωσε ο Φοίνικας Σύρου ONEX

Μπαίνει στην τελική ευθεία για την έναρξη της Volley league

Ολοκληρώθηκε το τριήμερο των αγώνων του Φοίνικα Σύρου ONEX στην Αθήνα, με τον Δημήτρη Καζάζη να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα. Το «Πειρατικό» στους τρεις αγώνες που έδωσε είχε μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα. Η σειρά των αγώνων ξεκίνησε με ήττα από τον Ολυμπιακό, με τους Συριανούς να μην έχουν καθόλου καλή εμφάνιση. Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη των Συριανών και δεν άφησαν ταυτόχρονα καμία ευκαιρία να πάει χαμένη.

Την επόμενη ημέρα η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη βρέθηκε απέναντι στην ΑΕΚ όπου και οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Στο παιχνίδι αυτό αγωνίσθηκαν οι παίκτες που είχαν μέχρι στιγμής ελάχιστο χρόνο συμμετοχής, καθώς ο Έλληνας τεχνικός θέλησε να δει την ετοιμότητα στην οποία βρίσκονται. Η εικόνα τους ήταν σχετικά καλή, με τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη να διακρίνεται τόσο επιθετικά, φτάνοντας του 25 πόντους, όσο και αμυντικά. Την υπόλοιπη ομάδα συμπλήρωσαν οι Γαλιώτος, Παπαδόπουλος, Μάντζιος, Χαραλαμπίδης, Μανωλάκης και Σωνάκης.

Τέλος, η σειρά των αγώνων έκλεισε με νίκη απέναντι στον Μίλωνα με 1-3. Οι Συριανοί ήταν σε πολύ καλή μέρα και το μεγάλο τους όπλο ήταν η υποδοχή. Ταυτόχρονα είχαν επιθετική πολυφωνία, ενώ εντυπωσιακό ήταν το comeback που πραγματοποίησαν στο τέταρτο σετ ανατρέποντας διαφορά 8 πόντων.

Πλέον το «Πειρατικό» προετοιμάζεται για την έναρξη του πρωταθλήματος της Volley league, με τους Συριανούς να υποδέχονται στην πρεμιέρα των αγώνων τον Άθλο Ορεστιάδας, το Σαββατοκύριακο 22-23 Οκτωβρίου.

Οι λεπτομέρειες του αγώνα με τον Μίλωνα

Ο Φοίνικας παρατάχθηκε με πλήρη σύνθεση επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό του, ο μαχητικός Μίλωνας όμως κρατούσε τη διαφορά σε κοντινό σκορ. Μέχρι το 13-13 η διαφορά για τον Φοίνικα δεν ξέφευγε από τους δύο πόντους, σε εκείνο το σημείο όμως και παίζοντας κυρίως σε πρώτο χρόνο με Τζούριτς και Παπαλεξίου η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους για το 18-15. Οι γηπεδούχοι μείωσαν για το 20-18 με καρφί του Γιορντάνοφ, ο Φρομ όμως με μία επίθεση και έναν άσσο έφερε τον Φοίνικα στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Η αντίδραση ήρθε από τον Μίλωνα στο επόμενο σετ, όπου μετά το 7-7 πίεσε από το σερβίς και με δύο άσσους του Πέδρο μπήκε σε ρόλο οδηγού, φτάνοντας τη διαφορά στο +4 στο 13-9 με επίθεση του Γιορντάνοφ. Μέχρι και το τέλος του σετ παρέμεινε μπροστά και έφτασε στην ισοφάριση με 25-21.

Το τρίτο σετ αποτέλεσε μονόλογο του Φοίνικα, ο οποίος και πάλι μετά το 10-10 κυριάρχησε τόσο επιθετικά, όσο και ψυχολογικά, αναγκάζοντας τον Μίλωνα σε αρκετά λάθη. Έτσι έγινε το 16-10 και με επίθεση του Κλίνκενμπεργκ το 21-16. Ένα μπλοκ του Βέλγου ακραίου και μία επίθεση του Μιχάλοβιτς έκαναν το 25-20.

Όπως και στο δεύτερο σετ έτσι και σε αυτό, η απάντηση ήταν άμεση από τους παίκτες του Σάκη Ψάρρα και εκμεταλλευόμενοι τον καθησυχασμό του Φοίνικα έκαναν το εντυπωσιακό 12-4. Φρομ και Τζούριτς ανέλαβαν δράση στο σημείο εκείνο και με ένα κρεσέντο επιθέσεων “ψαλίδισαν” τη διαφορά και έφεραν την ισοφάριση στο 16-16. Η ψυχολογία έγειρε υπέρ του Φοίνικα, γεγονός που τον οδήγησε και στην τελική επικράτηση με το επιμέρους σκορ του σετ να είναι στο 25-22.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, Δημήτρης Καζάζης, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: "Και από τα τρία παιχνίδια βγήκαν σημαντικά συμπεράσματα και είδαμε τα θετικά στοιχεία μας, αλλά και τις αδυναμίες που πρέπει να δουλέψουμε και να βελτιώσουμε. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος και με θετική ενέργεια και διάθεση να ξεκινήσουμε θετικά και να φτάσουμε στο επίπεδο που επιθυμούμε".

Μίλωνας – Φοίνικας Σύρου ONEX 1-3

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-21, 20-25, 22-25) σε 85΄.

Διακύμανση

1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 19-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 5-8, 10-16, 16-21, 20-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 19-21, 22-25

ΜΙΛΩΝΑΣ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 1 (1/4επ., 50%υπ. 25% άρ.), Μπράιαν 8 (7/8επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/6επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (19/37επ., 1 άσσος), Μολίνα 18 (15/27επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58%υπ., 32%άρ.), Στράτος 4 (2/6επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%άρ.), Εφραιμίδης 3 (3/9επ., 57%υπ., 29%άρ.), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ. 86% υπ., 48% άρ.), Μαντελίδης, Δημητούλης, Λάππας, Νανόπουλος.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 19 (18/35 επ., 1 άσσος), Παπαλεξίου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Ιερεζουέλο 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (6/11επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 100% υπ., 50% άρ.), Τζούριτς 10 (9/13επ., 1 μπλοκ, 63%υπ.), Φρομ 15 (12/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 77%υπ., 50%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 68%υπ., 48%άρ.), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης 2 (2/5 επ., 100%υπ., 50%άρ.), Μάντζιος, Σωνάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν: 4 άσσοι, 6 μπλοκ, 50 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ προήλθαν: 4 άσσοι, 6 μπλοκ, 54 επιθέσεις, 32 λάθη αντιπάλων.

2-2 με την Ένωση ο Φοίνικας Σύρου ONEX

Η ομάδα της Σύρου απέναντι στην ΑΕΚ παρατάχθηκε με τους αναπληρωματικούς καθώς ο Δημήτρης Καζάζης ήθελε να δεν την ετοιμότητα στην οποία βρίσκονται οι αθλητές του. Η ομάδα της ΑΕΚ αγωνίζεται στην Pre League και ο Έλληνας τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όσους μέχρι στιγμής δεν είχαν παίξει αρκετά.

Το ματς με την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στην αναμέτρηση κάνοντας το 5-1, ενώ ο Φοίνικας άργησε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι του, μένοντας πίσω με διαφορά 6 πόντων στο 11-5. Ο Ρουμελιωτάκης ήταν αυτός που “ξεκόλλησε” το σκορ και με συνεχόμενες επιθέσεις μείωσε τη διαφορά στο -2 για το 15-13 με καρφί του Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε ρόλο οδηγού, ο Φοίνικας έφτασε στην ισοφάριση στο 21-21 με άσσο του Γαλιώτου και στη συνέχεια στο 22-22 με επίθεση του Ρουμελιωτάκη. Η ΑΕΚ όμως έφτασε πρώτη στους 25 πόντους και έκανε το 1-0.

Το επόμενο σετ κύλησε πιο ισορροπημένα ενώ η διαφορά των δύο ομάδων δεν ξεπέρασε τους τρεις πόντους σε όλη τη διάρκεια. Μάντζιος, Ρουμελιωτάκης και Μανωλάκης σήκωσαν το βάρος της επίθεσης του Φοίνικα, ο οποίος μπήκε σε ρόλο οδηγού από το 10-10 και έπειτα. Η μέγιστη διαφορά ήταν στο 20-17 με μπλοκ του Μανωλάκη, η ΑΕΚ ωστόσο ισοφάρισε στο 20-20 με άσσο του Καβαρινού και προηγήθηκε 22-20, τα λάθη των παικτών της όμως έφεραν και πάλι τον Φοίνικα μπροστά, και έτσι με ένα μπλοκ του Χαραλαμπίδη έγινε το 25-23.

Και στο επόμενο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη επέβαλαν τον ρυθμό τους μέχρι το 7-6. Το παιχνίδι ισορρόπησε και από το 11-11 μπήκαν οι γηπεδούχοι μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στον διπλασιασμό των σετ τους με 25-22.

Το τέταρτο σετ αποτέλεσε μονόλογο του Φοίνικα αφού με το "καλημέρα" δεν άφησε περιθώρια, δημιουργώντας συνεχώς αυξανόμενη διαφορά και έτσι το σετ έκλεισε 25-14 και ήρθε η ισοφάριση, οπότε και αποφασίστηκε να λήξει η αναμέτρηση.

ΑΕΚ – Φοίνικας Σύρου ONEX 2-2

Τα σετ: 2-2 (25-23, 23-25, 25-22, 14-25) σε 98΄.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-23

2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 23-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 2-8, 7-16, 20-21, 14-25

ΑΕΚ: Ράμος 12 (7/13επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μελλές 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Κονίδης 6 (6/10 επ., 69%υπ., 31%άρ.), Καβαρινός 3 (1/5επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 17%άρ.), Παλεντζάς 14 (11/25επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπαπρούνης 6 (5/8επ., 1 άσσος, 32%υπ., 11%άρ.), Μπατατζίμ 11 (9/23επ., 2 μπλοκ, 75%υπ., 50%άρ.) / Πολυχρονιάδης (λ. 47% υπ., 40% άρ.), Αχιλλεόπουλος (λ. 47%υπ. 40%άρ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Δημήτρης Καζάζης): Χαραλαμπίδης 8 (6/12επ., 2 μπλοκ), Μάντζιος 11 (10/27επ., 1 άσσος), Γαλιώτος 4 (1/2επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 25 (22/44επ., 3 άσσοι, 60%υπ., 36%άρ.), Τζούριτς 1 (1/2επ.), Μανωλάκης 11 (7/15επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/25επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56%υπ., 32%άρ.) / Σωνάκης (λ. – 64%υπ., 45%άρ.).

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 7 μπλοκ, 40 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ προήλθαν: 7 άσσοι, 8 μπλοκ, 56 επιθέσεις, 24 λάθη αντιπάλων.

Ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-1

Οι Συριανοί στο ματς με τον Ολυμπιακό ήταν μακριά από το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται όλα τα λάθη των παικτών του Δημήτρη Καζάζη.

Το «Πειρατικό» έδωσε πολλούς εύκολους πόντους στους αντιπάλους του κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σε κάθε σετ να κυνηγά στο σκορ ουσιαστικά από την αρχή.

Το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας έδωσε εύκολους πόντους στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-2 και στην πορεία με 13-6. Με δύο επιθέσεις από Μιχάλοβιτς και Φρομ μείωσε σε 14-9. Με μπλοκ του Τζούριτς έγινε το 16-12, ωστόσο από το σημείο εκείνο και μετά δεν μπόρεσε να ανακόψει τις επιθέσεις του Ολυμπιακού και έτσι ήρθε το 25-15.

Το "μούδιασμα" παρέμεινε στο δεύτερο σετ, όπου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 7-0 κυρίως χάρη στο μπλοκ του. Η διαφορά των 7 πόντων μειώθηκε στο 14-10 με λάθος του Ιντάλγκο, ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχοι "πάτησαν γκάζι" και έκαναν το 14-20 με επίθεση του Κουμεντάκη. Ο Φοίνικας μείωσε εκ νέου για το 22-18 με άσσο του Ρουμελιωτάκη, το σετ όμως έληξε υπέρ του Ολυμπιακού 25-20.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ οι παίκτες του Καζάζη πίεσαν περισσότερο φτάνοντας πόντο-πόντο μέχρι το 7-7. Με ένα σερί 6 πόντων όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι (12-7) ενώ στην πορεία διεύρυνε το προβάδισμά του και έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 25-14.

Σε εκείνο το σημείο συμφωνήθηκε να παιχτεί ένα ακόμα σετ με τους αναπληρωματικούς των ομάδων, στο οποίο ο Φοίνικας επικράτησε.

Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου ONEX 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-20, 25-14, 18-25) σε 91΄