Το συγκρότημα της Ορεινής Νάξου επικράτησε με 88-68 της Δάφνης Δαφνίου

Διατηρήθηκε στην 3η θέση ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια

• Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου, 2023 - 06:20
  • /   Eνημέρωση: 22 Φεβ. 2023 - 18:00

Την ενδέκατη νίκη του σημείωσε ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, ο οποίος επικράτησε με 88-68 της Δάφνης Δαφνίου και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι έχοντας τρομερή ευστοχία έξω από την γραμμή των 6.75 ήταν αδύνατο να ηττηθεί, καθώς σημείωσε συνολικά 17 τρίποντα.

Τώρα όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, ήταν ένα παιχνίδι το οποίο για αρκετή ώρα κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων, καθώς οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης πάλευαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το συγκρότημα από την Ορεινή Νάξο έκλεισε την πρώτη περίοδο με δέκα πόντους διαφορά (21-11), όμως οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ένα σερί 0-9 κατάφεραν να μειώσουν στους… πέντε (37-32). Στη συνέχεια, η ομάδα του κ. Ρουμελιώτη απέκτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δεκατεσσάρων πόντων (46-32). Από εκεί και πέρα ο ΑΠΑΣ δεν κοίταξε ποτέ πίσω, αφού είχε εξασφαλίσει μία διαφορά περίπου στους είκοσι πόντους.

Το τελικό 88-68 έδωσε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα στον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια και ταυτόχρονα τον διατήρησε σε τροχιά τετράδας, καθώς βρίσκεται στην τρίτη θέση με 28 βαθμούς. Ακολουθεί ο Εθνικός με 27 και η Ένωση Ιλίου με 26. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα συμμετάσχουν στα play off ανόδου, ενώ οι ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις 7-10 θα συμμετάσχουν στα play out με τις δύο ηττημένες ομάδες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Οι δύο τελευταίες ομάδες (11-12) θα υποβιβασθούν απευθείας στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Αυτό σημαίνει πως κάθε παιχνίδι από εδώ και πέρα είναι σημαντικό για κάθε ομάδα, αφού άπαντες θέλουν τους βαθμούς για να πλασαριστούν όσο πιο ψηλά μπορούν.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια – Δάφνη Δαφνίου 88-68

Δεκάλεπτα : 21-11, 46-32,66-40,88-68

ΑΠΑΣ (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγιεβιτς 32(6), Ζαραϊδώνης 6(1), Χάρος 2, Βουτυρόπουλος , Αναγνωστόπουλος 6, Στάθης 6, Τζόκιτς, Χαρούνι 8(1), Μπακέας 12(4), Λάκοφ 17(5)

Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος): Γκάτζο 11(2), Καρακεχαγιάς 8(1), Βουλτζίδης, Δελίδης 7(1), Μήτσου 13(2), Παπαδόπουλος 3(1), Λιαράκος, Μέσκι 8, Μιχάλογλου 15(3), Ρερρές 3(1)