Ίσθμια... Πέρας διάπλου της Διώρυγας της Κορίνθου και έξοδος προς τον Σαρωνικό! Μελπομένη Παναγοπούλου
Το πρώτο κουδούνι της χρονιάς ήχησε το πρωί της Δευτέρας και στις σχολικές μονάδες της Σύρου, στο προαύλιο των οποίων τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός, παρουσία αντιπροσωπειών μαθητών και εκπαιδευτικών.
Οι ευχές για μία ομαλή σχολική χρονιά με...
Πρωτοβουλίες για την ανάδειξη και αντιμετώπιση του περιβαλλοντικού προβλήματος που προκαλούν τα πλαστικά στα θαλάσσια οικοσυστήματα αναλαμβάνουν από κοινού 27 Διευθύνσεις Εκπαίδευσης από όλη την επικράτεια.
Η πανελλήνιας εμβέλειας δράσης «Όχι πλαστικά στη θάλασσά μου», που ενθαρρύνει την...
Την ανησυχία τους για τις παγκόσμιες περιβαλλοντικές επιπτώσεις από τη ρίψη πλαστικών αποβλήτων στους ωκεανούς εκφράζουν εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς μέσω της συμμετοχής τους σε ένα δεκαπενθήμερο πρόγραμμα δραστηριοτήτων.
Η κεντρική δράση ευαισθητοποίησης για το Περιβάλλον και την...
Οι απαραίτητες ενέργειες σε περίπτωση εμφάνισης κρούσματος κορωνοϊού και τα προληπτικά μέτρα κατά της διασποράς του στο σχολικό περιβάλλον καταγράφονται αναλυτικά σε εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας με στόχο την ενημέρωση των εκπαιδευτικών, των εργαζομένων και των μαθητών όλων των εκπαιδευτικών...
Το «πρώτο κουδούνι» ήχησε χθες σε όλα τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σηματοδοτώντας την έναρξη ενός νέου διδακτικού έτους και μαζί, ενός νέου κύκλου παιδείας, δημιουργίας και έμπνευσης.
Σε κλίμα χαράς και αισιοδοξίας, τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός στις...
Την Τρίτη 26 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκαν διαδοχικά συναντήσεις του επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ για τη Σύρο» Νίκου Λειβαδάρα και αντιπροσωπείας του συνδυασμού, με την Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κα Μαρκέλλα Παραμυθιώτου και τον...
Στη μελλοντική διαμόρφωση ευσυνείδητων φιλοζωικά πολιτών στοχεύει το πολυθεματικό και διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ζωο…φιλώντας μαθήματα άδολης αγάπης», που φέτος θα υλοποιηθεί και στις σχολικές μονάδες της Σύρου.
Πρόκειται για μία από τις δράσεις της ομάδας Ζω.Ε.Σ. (Ζωοφιλικἐς...
Το 1ο Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Νοτίου Αιγαίου με έδρα τη Σύρο, προσκαλεί σε ενημερωτική συνάντηση τους Διευθυντές, τις Διευθύντριες και τις Προϊστάμενες όλων των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Σύρου. Η συνάντηση θα...
Σειρά επιμορφωτικών δράσεων με στόχο την κατά το δυνατόν ομαλότερη μετάβαση των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου στον διδακτικό κόσμο του Γυμνασίου, αλλά και στον κόσμο της εφηβείας ξεκίνησαν τα Τμήματα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης...
Εκπαιδευτικά περιβαλλοντικά προγράμματα με θέμα τη δημιουργία σχολικού λαχανόκηπου και φυτωρίου, την αειφόρο αλιευτική διαχείριση, την εξοικονόμηση ενέργειας, την ανακύκλωση και την κομποστοποίηση θα υλοποιήσει το προσεχές χρονικό διάστημα ο Δήμος Σύρου – Ερμούπολης, απευθυνόμενος σε μαθητές...
Την ευκαιρία να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν πρωτότυπα εικαστικά έργα με έμφαση στη νησιωτικότητα και την κοινή νησιωτική καταγωγή τους, δίνουν στους μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Σύρου και της Λέρου, το Δίκτυο Εικαστικών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Σύρου...
Το ιστορικό και φυσικό περιβάλλον της Γυάρου αποτέλεσε το αντικείμενο του διήμερου εκπαιδευτικού σεμιναρίου με θέμα «Ανακαλύπτοντας τη Γυάρο», που διοργάνωσε στη Σύρο η MOm/Εταιρεία για τη Μελέτη και Προστασία της Μεσογειακής Φώκιας, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας...
Με χαμόγελα αλλά και συγκρατημένη αισιοδοξία, δεδομένης της μετέωρης κατάστασης στην οποία βρίσκονται τα περισσότερα σχολεία της χώρας, εξαιτίας των σημαντικών ελλείψεων τόσο σε εκπαιδευτικό προσωπικό, όσο και σε καθαρίστριες, χτύπησε το «πρώτο κουδούνι» και στις σχολικές μονάδες της Σύρου....
Τους μικρούς και μεγάλους μαθητές υποδέχθηκαν οι εκπαιδευτικοί στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Σύρο, σήμερα το πρωί, οπότε και σήμανε η νέα σχολική χρονιά, με την τέλεση των καθιερωμένων αγιασμών.
Παρά τους κακούς οιωνούς, με τους οποίους ξεκινά η...
Συνάντηση με το Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου κ.Διονύσιο Μεσσάρη και την Προϊσταμένη Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου κα Τσαμπίκα Καράκιζα, πραγματοποίησε σήμερα ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ....