«Αντίο» σ’ έναν καλό πατριώτη
- Παρασκευή, 8 Ιουλίου, 2016 - 06:21
Το τελευταίο μέλος του Συνδέσμου Αναπήρων και Θυμάτων Πολέμου, Μαρίνο Ρηγούτσο, αποχαιρέτισε η Σύρος στο Καθολικό Κοιμητήριο της Ερμούπολης.
Πλήθος κόσμου παρευρέθηκε στην εξόδιο ακολουθία για να πει το «ύστατο χαίρε» σε ένα ευγενικό, ταπεινό, καλοσυνάτο και άξιο μέλος της συριανής κοινωνίας, μα πάνω από όλα σε έναν «καλό πατριώτη» που υπερασπίστηκε με σθένος την πατρίδα του την περίοδο της Ιταλογερμανικής εισβολής του 1940.
Για τον ηρωισμό, τις θυσίες, αλλά και την απαράμιλλη προσφορά του μίλησε κατά τη διάρκεια της ακολουθίας ο εφημέριος του Κινίου π. Ιωάννης Ρούσσος (φάδερ Τζων), ο οποίος, μεταξύ άλλων, ευχήθηκε το γενναίο πνεύμα του να μας εμπνεύσει και να δείξει το δρόμο για την έξοδο από τα δεινά που μαστίζουν τη χώρα μας.
Σημειώνεται ότι το 2012 ο Μαρίνος Ρηγούτσος παρέδωσε τη σημαία του Συνδέσμου στην Ιερά Μητρόπολη Σύρου ως ιστορική παρακαταθήκη, στην Ιερά Μητρόπολη Σύρου. Η σημαία «παρελαύνει» κάθε χρόνο στις εθνικές επετείου με το Λύκειο των Ελληνίδων.
- Εισέλθετε στο σύστημα ή εγγραφείτε για να υποβάλετε σχόλια
Διαβάστε ακόμα
- Η Νάξος ανάμεσα στους πέντε ιδανικούς προορισμούς του κόσμου για surf
23 Ιουλ. 2024 - 13:18 - Σύρος: Δύο ασθενείς εσπευσμένα στο λιμάνι της Ερμούπολης
23 Ιουλ. 2024 - 11:18 - Καιρός: Πτώση θερμοκρασίας και βροχές μετά τον καύσωνα διαρκείας
23 Ιουλ. 2024 - 8:02 - Η ανάμνηση και η νοσταλγία... έχουν γεύση
23 Ιουλ. 2024 - 6:16 - ΑΑΔΕ: Ψηφιακά μέσω των συμβολαιογράφων τα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ για αποβιώσαντες
22 Ιουλ. 2024 - 19:35